Members of the Regents Advisory Council on Libraries
November 2019

See also School Library Media Specialist Task Force Committee, Library Services and Technology Act (LSTA) Committee, Nominating Committee, Statewide Planning Advisory Committee (Briefing Committee), and Joseph F. Shubert Library Excellence Award Committee

Member (term expires)

Mr. Greg Benoit (2023)
36 Westwood Drive
East Rochester, NY 14609
(585) 703-4963
Email: gbenoit1 @ gmail.com

Ms. Tatiana Bryant (2023)
Adelphi University
Swirbul Library, Room 205
One South Avenue
Garden City, NY 11530
(516) 877-3555
Email: Tbryant @ adelphi.edu

Mr. Timothy Burke (2020)
Upper Hudson Library System
28 Essex St.
Albany, NY 12206
(518) 437-9880
Email: Tim.Burke @ uhls.org

Ms. Emily Eich (2020)
Curriculum Coordinator and Assistant Principal
East Moriches Elementary School
523 Montauk Highway
East Moriches, NY 11940
(631) 878-0162 Ext. 222
Email: eeich @ emoschools.org

Ms. Chancey Fleet (2024)
Assistive Technology Coordinator
Andrew Heiskell Braille & Talking Book Library
New York Public Library
40 W. 20th Street, #1
New York, NY 10011
(212) 621-0627
Email: chanceyfleet @ nypl.org

Mr. Brian Hildreth (2021)
Southern Tier Library System
9424 Scott Road
Painted Post, NY 14870
(607) 962-3141
Email: communitylibrarypartner @ stls.org

**Mr. Nate Hill (2021)
Director, Metropolitan New York Library Council (METRO)
599 11th Avenue, 8th Floor
New York, NY 10036
(212) 228-2320
E-mail: nhill @ metro.org

Ms. Susan Kowalski (2022)
9000 Beach Road
Brewerton, NY 13029
(315) 427-5402
E-mail: skowalski @ esmschools.org

Ms. Susan Polos (2022)
2 Ashby Place
Katonah, NY 10536
(914) 232-9547
E-mail: suz.polos @ gmail.com

Ms. Grace Riario (2023)
Ramapo Catskill Library System
619 Route 17M
Middletown, NY 10940
(845) 243-3739
Email: GraceRiario @ gmail.com

Mr. Juan Rivera (2022)
290 9th Avenue, #12D
New York, NY 10001
(917) 405-9375
E-mail: taijuando @ aol.com

Mr. Charles Shatzkin (2021)
2585 Stanton Road
New Woodstock, NY  13122
(315) 415-1718
E-mail: cbs @ cbshatzkin.com

Dr. Jamie D. Smith (2024)
Dean of Liberal Arts, Science and Initiatives
Erie Community College
6205 Main St.
Williamsville, NY 14221
(716) 308-1071
Email: smithjd @ ecc.edu

Ms. Manami Tezuka (2024)
Supervisor of Library Media Services
Syracuse City School District
725 Harrison St.
Syracuse, NY 13210
(315) 200-6848
Email: mtezuka @ scsd.us

*Ms. Arlene C. Way (2020)
17 Second Street
Albany, NY 12210
(518) 221-4175
Email: away7mad @ aol.com

* Chair
** Vice Chair


Staff

Lauren Moore
State Librarian and Assistant Commissioner for Libraries 
(518) 474-5930

Carol A. Desch
Coordinator of Statewide Library Services
(518) 474-7196

Liza Duncan
Principal Librarian, Technical Services and Systems
(518) 474-5946

John Brock
Associate in School Library Services
(518) 474-5461

Paula M. Paolucci
Secretary to the State Librarian
(518) 474-5930

School Library Media Specialist Task Force Committee

Ms. Susan Kowalski, Convener
9000 Beach Road
Brewerton, NY 13029
(315) 427-5402
E-mail: skowalski@esmschools.org

Ms. Susan Polos
2 Ashby Place
Katonah, NY 10536
(914) 232-9547
Email: suz.polos@gmail.com

Mr. Juan Rivera
290 9th Avenue, #12D
New York, NY 10001
(917) 405-9375
Email: taijuando@aol.com

Mr. Charles Shatzkin
2585 Stanton Road
New Woodstock, NY 13122
(315) 415-1718
E-mail: cbs@cbshatzkin.com

Ms. Arlene C. Way
17 Second Street
Albany, NY 12210
(518) 221-4175
E-mail: away7mad@aol.com

Library Services and Technology Act (LSTA) Committee

Ms. Tatiana Bryant
Adelphi University
Swirbul Library, Room 205
One South Avenue
Garden City, NY 11530
(516) 877-3555
E-mail: Tbryant@adelphi.edu

Mr. Brian Hildreth
Southern Tier Library System
9424 Scott Road
Painted Post, NY 14870
(607) 962-3141
E-mail: communitylibrarypartner@stls.org

Ms. Grace Riario
Ramapo Catskill Library System
619 Route 17M
Middletown, NY 10940
(845) 243-3739
E-mail: GraceRiario@gmail.com


Nominating Committee

Ms. Susan Polos, Convener
2 Ashby Place
Katonah, NY  10536
(914) 232-9547
E-mail:  suz.polos@gmail.com

Mr. Greg Benoit
36 Westwood Drive
East Rochester, NY  14445
(585) 703-4963
Email:  gbenoit1@gmail.com

Mr. Timothy Burke
Upper Hudson Library System
28 Essex St.
Albany, NY  12206
(518) 437-9880
Email:  Tim.Burke@uhls.org

Statewide Planning Advisory Committee (Briefing Committee)

Mr. Charles Shatzkin, Convener
2585 Stanton Road
New Woodstock, NY  13122
(315) 415-1718
E-mail:  cbs@cbshatzkin.com

Mr. Timothy Burke
Upper Hudson Library System
28 Essex St.
Albany, NY  12206
(518) 437-9880
Email:  Tim.Burke@uhls.org

Mr. Nate Hill
Director, Metropolitan New York Library Council (METRO)
599 11th Avenue, 8th Floor
New York, NY  10036
(212) 228-2320
Email:  nhill@metro.org

Joseph F. Shubert Library Excellence Award Committee 2019

Ms. Grace Riario, Convener
Ramapo Catskill Library System
619 Route 17M
Middletown, NY 10940
(845) 243-3739
E-mail: GraceRiario@gmail.com

Ms. Tatiana Bryant
Adelphi University
Swirbul Library, Room 205
One South Avenue
Garden City, NY  11530
(516) 877-3555
Email:  Tbryant@adelphi.edu

Ms. Emily Eich
Curriculum Coordinator and Assistant Principal
East Moriches Elementary School
523 Montauk Highway
East Moriches, NY  11940
(631) 878-0162  Ext. 222
Email:  eeich@emoschools.org

Mr. Charles Shatzkin
2585 Stanton Road
New Woodstock, NY  13122
(315) 415-1718
E-mail:  cbs@cbshatzkin.com

Last Updated: December 5, 2019 -- sm